Jak vybrat odsavač par? Poznejte 4 otázky, na které nesmíte zapomenout!

Odsavače par vás zbaví nepříjemných pachů, ale zároveň vykreslují celkový styl vaší kuchyňské linky. Jak se rozhodnout pro ten správný typ, který bude zároveň funkční, užitečný a zkrátka zapadne? Pokud se rozhodujete nad koupí nové digestoře, přečtěte si 4 body, které musíte zvážit, než si nového pomocníka pořídíte: 

  • Jaký typ se hodí do mé kuchyně?
  • Mohu mít digestoř i v malé kuchyni?
  • Jak správně digestoř umístit?
  • Jaký je vztah mezi výkonem a hlučností digestoře?

digestor1

Rozličné typy - jaký je ten správný odsavač par?

Při výběru musíme zohlednit především rozměry a celkové rozložení místnosti. Není nutné si dlouho lámat hlavu s tím, jak vybrat odsavač par - na trhu je několik typů, ze kterých můžete vybírat a každý má jiné výhody:

  • závěsné digestoře - digestoř obdélníkového nebo trychtýřovitého tvaru, napojena převážně na odtah je klasické řešení pro domácnost.
  • výsuvné - poskytují prostor a nemusíte si dlouho dělat starosti s jejich umístěním.
  • komínové - jsou většinou umístěny mezi dvě kuchyňské skříňky ke zdi, skrze kterou je veden komín, sloužící k odsávání par mimo místnost.
  • ostrůvkové - stylové řešení pro velké kuchyně, kde je sporák v centru místnosti a nad ním odsavač.

Pokud máte nad sporákem skříňku, je pro vás nejlepším řešením vestavný odsavač par, který lehce skryjete, a navíc vám poskytne úložný prostor. 

Malá kuchyň, velké divadlo 

Digestoř nabízí velmi účinné a rychlé odstranění nežádoucího zápachu a páry, proto se hodí i do malé kuchyně. Při jejím zapnutí vniká žádoucí podtlak, který urychlí tah, což rychlejší než větrání oknem. Při používání odsavače je dobré mít zavřená okna i dveře a během odsávání nevětrat. 

Správné umístění je základ

Nejdůležitějším aspektem pro umístění odsavače par je vzdálenost od pracovní desky. Pokud máte plynový sporák, doporučuje se 75 cm a u elektrického 65 cm. Digestoř by měla být buďto stejně velká nebo větší než varná deska.

Výkonný společník

Při výběru odsavače musíte zohlednit rozměry kuchyně, aby vám mohl poskytnout správný sací výkon. Při stanovení vhodného výkonu digestoře bereme v úvahu velikost místnosti a podle toho zvolíme dostatečně výkonný odsavač. Výkon digestoře je možné vypočítat podle této rovnice:

 

výška místnosti × šířka místnosti × délka místnosti × 10 (optimální počet výměn za hodinu) = minimální sací výkon digestoře

 

Příklad: 4 (šířka) × 4 (délka) × 2,7 (výška stropu) × 10 = 432 m³/h

432 m³/h je potřebný minimální výkon konkrétního odsavače par.

 

Výkon se samozřejmě také pojí s odtahem. Existují dva druhy odtahů, mezi kterými můžete vybírat:

 

  • Vnější odtah - vývod do venkovního prostředí odtahovým potrubím, ventilační šachtou, komínem či světlíkem. Tato varianta poskytuje větší výkon, tišší provoz (recirkulace je hlučná) a vyplatí se i po finanční stránce, protože není třeba měnit filtry.

 

  • Vnitřní odtah - pokud pro vás není možné použít první variantu, je třeba používat digestoř, která pracuje na principu recirkulace, což znamená, že se přes aktivní uhlíkový filtr vrací čistý vzduch zpět do místnosti. 

Pst! Nerušit!

Dnešní digestoře jsou zevnitř obkládané speciálními materiály, které jejich hlučnost tlumí. Některé proto při zapnutí na nejnižší stupeň vydávají hluk pouze 50 decibelů, což je hlasitost běžné řeči, a pokud jsou zapnuté na nejvyšší stupeň, je tato hodnota zhruba 60 decibelů. Tyto hodnoty jsou vždy uvedeny na konkrétních výrobcích spolu s energetickými štítky, které čeká změna v roce 2020.

 

Pozor: Pokud je vaše kuchyně spojena s obývacím pokojem, je na zcela na místě volit odsavač par co nejtišší.

 

Pokud máte jasno, ve výběru typu své digestoře, jeho umístění i výkonu, jste téměř v cíli. Poslední věc, kterou můžete zvážit, jsou chytré vychytávky, které některé digestoře nabízejí.

Například digestoř se zabudovaným senzorem, která sama pozná, že se něco připaluje a že je potřeba přidat na výkonu. Dále existují odsavače se světlem a s dotykovým ovládáním, které vám ušetří čas i práci.

 

Nyní máte přehled o nejfrekventovanějších otázkách týkající se odsavačů par. Pokud máte díky tomuto článku jasné představy ohledně typu, umístění a výkonu, jděte si je splnit!

 

Budeme rádi, když se s námi podělíte v komentářích o tom, jakou digestoř preferujete!